(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl
Zaznacz stronę

Poprawne nakładanie tynku akrylowego o strukturze „baranek”

 

Wybór rodzaju tynku nakładanego na fasadę domu powinien zostać podjęty już na etapie planowania ocieplenia. Kolejne fazy prac muszą przebiegać w odpowiednich warunkach, zaś poszczególne materiały muszą być ze sobą kompatybilne. Aplikacja tynku akrylowego „baranek” również powinna przypadać na porę suchą i ciepłą, zaś podłoże musi odczekać kilka tygodni oraz zostać odpowiednio zagruntowane.

Charakterystyka tynku akrylowego

Tynk akrylowy o strukturze „baranek” to masa gotowa do użycia składająca się z wodnej dyspersji polimerowej, kruszyw dolomitowych, a także znakomitej jakości pigmentów i dodatków, które mają poprawić jego właściwości eksploatacyjne oraz ułatwić nakładanie. Brak komplikacji przy aplikacji tynku akrylowego zapewnia estetyczne wykończenie z charakterystyczną fakturą powierzchni ściany. Po wyschnięciu i związaniu tynk jest odporny na niskie temperatury, deszcz i promieniowanie słoneczne. Jest wytrzymały na szorowanie, a do tego wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Posiada też dobrą ochronę mikrobiologiczną.

Przygotowanie podłoża

Tynk akrylowy wymaga odczekania z aplikacją co najmniej 4 tygodni od zakończenia prac na betonie, tynkach cementowych i cementowo-wapiennych. W przypadku zbrojeń np. Syrolep Z okres ten powinien wynosić co najmniej 3 dni. Następnie należy upewnić się, że podłoże jest oczyszczone i zagruntowane. Do gruntowania wykorzystujemy Majstergrunt Akrylowy. Następnie trzeba pozostawić powierzchnię na 24 godziny do czasu całkowitego wyschnięcia gruntu. Dopiero po upływie tego czasu możemy przystąpić do nakładania tynku.

Nakładanie tynku akrylowego o strukturze „baranek”

Zanim przystąpimy do aplikacji masy, warto prześledzić prognozy pogody, ponieważ temperatura nakładania oraz wysychania tynku akrylowego powinna wynosić od +5 do +25 stopni Celsjusza i odbywać się przy braku opadów atmosferycznych. Świeży tynk można zabezpieczyć specjalną siatką ochronną, osłaniającą także przed promieniami słonecznymi.

Przygotowujemy masę tynkarską dokładnie mieszając ją wolnoobrotową wiertarką z mieszadłem koszykowym. Następnie należy rozprowadzić masę na podłożu używając gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Powinna powstać równomierna warstwa o grubości kruszywa zawartego w tynku. Kolejne części nakładanej masy łączymy pamiętając o zasadzie „mokre na mokre”.

 

Strukturę „baranka” uzyskuje się zacierając tynk płaską pacą z plastiku. Tę operację powinno się przeprowadzać wykonując ruchy okrężne i stosując niewielki nacisk na powierzchnię ściany.

Zobacz również:

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

KONTAKTIEREN SIE UNS!

  Haben Sie noch Fragen? Schreiben Sie uns