(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl
Zaznacz stronę

Dzisiejsze nowoczesne domy a polskie domy tradycyjne, czyli jak czerpać z historii rodzimej architektury?

 

Zanim zdecydujemy się na styl, w jakim zaprojektowany będzie nasz nowy dom, warto wpierw dowiedzieć się nieco o historii miejsca, w którym go postawimy. Wznoszenie budynków zgodnych z tradycją regionu wpływa na tworzenie harmonijnego krajobrazu architektonicznego. To z kolei sprawia, że dana okolica, miasto, a w szerszym kontekście region, postrzegane są jako obszar o spójnej i estetycznej tkance architektonicznej. Nie oznacza to oczywiście, że nasz dom musi być kopią staropolskich chat. Wręcz przeciwnie – powinien odpowiadać naszym czasom, czyli mieć w sobie charakter nowoczesności. W miejscach o bogatej architektonicznej tradycji niezbędna jest jednak twórcza interpretacja tego, co zabytkowe w istniejącej zabudowie, przy pomocy dostępnych dziś nowatorskich technologii i materiałów. Jak zatem należy projektować nowoczesne domy w miejscach o bogatej budowlanej historii?

Polskie budownictwo drewniane sprzed lat

Idealny dom to taki, który można nazwać nowoczesnym, ale jednocześnie czerpiącym z lokalnej tradycji, np. unikalnego sposobu budowania czy użycia miejscowych materiałów. Dlaczego nawiązanie do przeszłości jest takie ważne? Budowanie nowych obiektów nawiązujących do historii miejsca sprawia, że nie traci ono ze swej tożsamości, a zamieszkujący je ludzie mają poczucie trwałości, przynależności, zakorzenienia. Przyjrzyjmy się zatem polskiej sztuce budowlanej sprzed lat. Historię polskiego budownictwa stanowi przede wszystkim architektura drewniana, ze względu na powszechnie dostępny budulec. Dominująca była konstrukcja zrębowa budynków, różniąca się w zależności od regionu. Charakterystyczne dla polskiego krajobrazu były drewniane dwory, budowle użyteczności publicznej (karczmy i zajazdy), obiekty przemysłowe (młyny wodne, wiatraki) a także budynki gospodarcze i inwentarskie. Zabudowę mieszkaniową stanowiły często domy podcieniowe sytuowane szczytami do ulicy. Do wznoszenia budynków używano głównie drewna iglastego: sosny, świerku, jodły, modrzewia, a dla konstrukcji ścian szkieletowych – drewna dębowego.

Tradycyjny dom podcieniowy na Mazurach – część budynku wsparta jest na słupach.

Bogactwo form polskich dachów

Szczególny charakter tradycyjnej polskiej architekturze nadawała konstrukcja dachów. Bogactwo ich form zadziwia do dziś. Wykonywano je ze słomy, trzciny i drewna. Najstarszą konstrukcją jest dach czterospadowy, z którego następnie wykształcił się dach naczółkowy i dwuspadowy. Nad budynkami o większych powierzchniach stosowano dach łamany (polski lub krakowski) stosowany od XVIII wieku. W XIX wieku ściany budynków zaczęto pokrywać deskowaniem, a na drewnie okapów, balustrad i szczytów wycinano bogate ornamenty.

Polskie domy tradycyjne z dachem czterospadowym, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Regionalne podobieństwa i różnice

W zależności od regionu różnice w stylistyce budynków mogły być znaczące, gdyż wynikały z różnych kwestii: dostępności i rodzaju materiałów budowlanych, lokalnych tradycji, przyzwyczajeń, a także odgórnie ustalonych praw. Dlatego przed projektowaniem własnego domu warto przeprowadzić badania nad historyczną dokumentacją zawierającą informacje o regionalnym stylu architektonicznym, gdyż stanowić może ona dobrą inspirację. Jak natomiast zdobytą wiedzę przełożyć na projekt współczesnego domu?

Nowoczesne domy a współczesne trendy

Dobre podejście do budowlanej tradycji to nie naśladowanie jej, lecz umiejętne interpretowanie za pomocą dostępnych obecnie środków. Współczesne budownictwo to mnogość nowych technologii oraz powrót do projektowania w zgodzie z naturą i ekologią, co ma wpływ na kształt dzisiejszych domów. Zaleca się stosowanie lokalnych materiałów, nie tylko ze względu na korzyści dla krajobrazu, ale także z powodu mniejszej energochłonności (ograniczenie transportu materiałów z dalekich stron). Mamy dziś też większe możliwości w zakresie kształtowania komfortowych przestrzeni. Okna, które kiedyś ograniczano ze względu na ucieczkę ciepła, dziś stanowią duże przeszklenia, pozwalające na rozjaśnianie wnętrz i otwieranie ich na piękne widoki. Dachy domów to często płaskie stropodachy projektowane jako użytkowe tarasy, nierzadko pokryte zielenią. Budynki przybierają minimalistyczne, proste formy, czym szczególnie charakteryzuje się nowoczesna architektura domów.

Nowoczesny dom z płaskim dachem

Inspiracja twórczością architektów

W mnogości dostępnych możliwości można się pogubić, jednak warto szukać takiego rozwiązania, które odpowie współczesnym trendom, przy jednoczesnym poszanowaniu historycznej spuścizny danego miejsca. Do tradycji możemy nawiązać poprzez detal, wygląd elewacji, szczególny ornament, formę dachu, czy też zastosowane materiały. Jest to duże wyzwanie projektowe. Warto w tym miejscu skorzystać z wiedzy architektów, najlepiej tych, którzy dobrze znają dany region i potrafią umiejętnie nawiązać do jego budowlanej tradycji. Można także inspirować się nowoczesnymi budynkami projektowanymi w miejscach o charakterystycznym stylu architektonicznym, np. w Zakopanem. Gdy zrozumiemy, w jaki sposób architekci w swoich projektach interpretują historyczną architekturę, będziemy zdolni do podejmowania dojrzalszych i bardziej świadomych projektowych decyzji.

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

KONTAKTIEREN SIE UNS!

  Haben Sie noch Fragen? Schreiben Sie uns