(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl
Zaznacz stronę

Jak zabezpieczyć elewację  przed uszkodzeniami i pęknięciami?

 

Piękna elewacja przez długie lata jest celem każdego inwestora. Wybór odpowiedniego systemu ociepleń jest bardzo ważnym krokiem do osiągnięcia tego celu. Kolejną ważną kwestią jest właściwa realizacja całego procesu ocieplenia i realizacji powłoki dekoracyjnej. Istotny jest zarówno przebieg prac jak również przestrzeganie przerw technologicznych.

Elewacja jest zewnętrzną powłoką budynku, a jej pęknięcia czy uszkodzenia mogą być objawem procesów zachodzących w budynku związanych np. z jego osiadaniem czy z rozszerzalnością cieplną niektórych materiałów budowlanych, które zostały nieprawidłowo wbudowane (np. nie zastosowanie odpowiednich przerw dylatacyjnych). Ściany nie możemy ocieplać wcześniej niż 4 tygodnie od ich wzniesienia. Jest to absolutnie minimalny czas jaki budynek powinien odstać w stanie surowym m.in. dlatego, że może jeszcze ulegać niewielkim ruchom związanym z osiadaniem. Jeśli budynek odstoi w stanie surowym dłużej, mniejsze jest prawdopodobieństwo pęknięć związanych z tym czynnikiem. Jedną z przyczyn uszkodzeń i pęknięć, mogą być nieprawidłowo przeprowadzone prace związane z ocieplaniem lub tynkowaniem. Prace bezwzględnie muszą być przeprowadzane zgodnie ze sztuką budowlaną w odpowiednich warunkach atmosferycznych, zgodnie z zaleceniami producenta materiałów budowlanych oraz z zachowaniem odpowiednich przerw technologicznych.

 

Nieodpowiednie temperatury, a zwłaszcza ich spadek poza wyznaczone granice bezpośrednio po nałożeniu tynku oraz wysoka wilgotność i opady, a także silne nasłonecznienie z występującym następnie ochłodzeniem i wzrostem wilgotności powietrza zakłócają proces wysychania tynku przez co mogą prowadzić do wystąpienia różnych wad powłoki (zmycie tynku, przebarwienia, odbicia na tynku cieni występujących podczas wstępnej fazy suszenia, spękania i mikrospękania)” – majsterpol.pl

 

Krótko najważniejsze zasady z realizowania systemu ocieplenia:

– przy otworach okiennych i drzwiowych ocieplenie realizujemy z pełnych płyt przyciętych do otworu.

– na narożach budynku płyty układamy naprzemiennie aby się zazębiały

– zaprawa klejowa powinna być naniesiona na płyty metodą obwodowo-punktową

– płyty styropianowe powinny być dodatkowo zabezpieczone odpowiednio dobranymi łącznikami mechanicznymi (kołkami)

– przy otworach stosujemy dodatkową warstwę siatki zbrojeniowej

 

Drugą częstą przyczyną uszkodzeń elewacji są uszkodzenia mechaniczne, aby im zapobiegać płyty styropianowe zabezpiecza się siatką z włókna szklanego. Zatapiana jest ona w warstwie kleju i tworzy warstwę zbrojeniową elewacji. Taka warstwa zbrojeniowa tworzy powłokę ochronną dla styropianiu (chroniąc go przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi) oraz stanowi trwały, równy podkład pod warstwę tynku.

 

Klej wzbogacony jest w dwa rodzaje dobranych włókien: celulozowych i polipropylenowych. Włókna te tworzą mikrozbrojenie, które zapobiega tworzeniu się pęknięć oraz ogranicza powstawanie rys skurczowych w stwardniałej zaprawie, poprawia jej elastyczność, wytrzymałość, wodoszczelność oraz mrozoodporność. „ majsterpol.pl

Metoda montażu siatki zbrojeniowej:

Do wykonania warstwy zbrojeniowej styropianu można przystąpić nie wcześniej niż 48h po przyklejeniu płyt. Płyty styropianowe należy przeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym lub tarką do styropianu, a następnie dokładnie odpylić. Talerzyki łączników zaszpachlować. Zamocować w zaprawie klejącej do zatapiania siatki- STYROLEP Z, listwy narożne, przyokienne oraz profile dylatacyjne, a następnie należy pozostawić do związania. Powierzchnia przyklejonych płyt styropianowych musi być równa i ciągła. Szczeliny między płytami na całej grubości ocieplenia należy wypełnić styropianem lub niskorosprężną pianką poliuretanową. Gotową zaprawę klejącą nanieść ciągłą warstwą o grubości około 3-4 mm za pomocą pacy zębatej (zęby 8-10 mm) po czym wtopić siatkę tak, aby została ona równomiernie napięta i całkowicie zatopiona w zaprawie. Sąsiednie pasy siatki układać w pionie lub poziomie na zakład nie mniejszy niż 10 cm. Powierzchnia warstwy zbrojonej powinna być gładka i równa, a siatka powinna być niewidoczna. W przeciwnym wypadku należy nanieść drugą cienką warstwę zaprawy klejącej (o grubości ok. 1mm) celem całkowitego wyrównania i wygładzenia jej powierzchni w tym samym czasie. Grubość warstwy zbrojonej powinna wynosić od 3 do 5 mm. W obszarach narażonych na uszkodzenia mechaniczne (szczególnie strefy cokołowej i parteru), zaleca się stosować dwie warstwy siatki ułożone prostopadle względem siebie. Zatapianie kolejnych siatek należy wykonać metodą „mokre na mokre”. Grubość warstwy zbrojonej w tym rozwiązaniu powinno oscylować w granicach 4 – 6 mm. Szerokość siatki zbrojącej powinna być tak dobrana, aby możliwe było oklejenie ościeży okiennych i drzwiowych na całej ich głębokości. Przed przystąpieniem do gruntowania warstwa zbrojeniowa powinna być pozostawiona do związania przez co najmniej 48h.

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

KONTAKTIEREN SIE UNS!

  Haben Sie noch Fragen? Schreiben Sie uns