(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl
Zaznacz stronę

Realizacja ocieplenia domu

z wykorzystaniem płyt styropianowych krok po kroku

 

Prawidłowe ocieplenie budynku stanowi jeden z ważniejszych etapów budowy. W budynku jednorodzinnym aż 40% strat ciepła przypada na ściany domu. Ma to znaczący wpływ zarówno na koszty użytkowania, jak również na komfort życia wewnątrz budynku.

Do osiągnięcia najlepszego efektu realizowanego ocieplenia potrzebne są odpowiednie materiały oraz fachowe wykonanie wszystkich prac. Etap ocieplenia składa się z kilku kroków, których właściwe wykonanie zagwarantuje nam prawidłowe funkcjonowanie warstwy ociepleniowej, trwałość i estetyczny wygląd elewacji.

Przygotowanie ścian pod montaż ocieplenia – gruntowanie ścian

Odpowiednia nośność ścian jest kluczowa dla trwałości wiązania płyt styropianowych z podłożem. Powierzchnia murów powinna być wolna od wszelkich wystających elementów oraz oczyszczona. Występujące w murze pustki powietrzne należy wypełnić pianą poliuretanową, a następnie całość zagruntować Majstergruntem Uniwersalnym. Zadaniem gruntu jest poprawienie przyczepności oraz wyrównanie chłonności podłoża.

W przypadku podłoża, co do którego trwałości mamy wątpliwość możemy przeprowadzić próbę przyczepności. Próbę taką wykonujemy poprzez przyklejenie małych kostek styropianu (powierzchnia klejona 10cm x 10cm) w różnych punktach elewacji. W kolejnym dniu możemy przeprowadzić próbę oderwania. Jeżeli podłoże jest właściwe klej nie powinien się od niego oderwać. Jeżeli zerwiemy klej z istniejącą warstwą farby lub tynku należy oczyścić powierzchnię ze starych niestabilnych podkładów i zagruntować. Grunt uniwersalny

 

Montaż listwy startowej

Kolejnym krokiem po przygotowaniu podłoża jest montaż listwy startowej. Szerokość listwy dobieramy do grubości styropianu. Listwa ta pomaga wyprowadzić pierwszą warstwę płyt styropianowych. Dodatkowo chroni ona ocieplenie przed działaniem szkodników, a jej odpowiednia budowa, w tym zastosowany kapinos, ułatwia odprowadzanie wody.

Listwa jest montowana nad cokołem budynku. Powinna być starannie wypoziomowana i przytwierdzona przy pomocy kołków rozporowych.

Przyklejanie płyt styropianowych

Do przyklejania płyt styropianowych wykorzystujemy zaprawę klejową Styrolep K. Do pojemnika z odmierzoną ilością wody (5,0–5,5 litrów wody na 25 kg zaprawy) należy wsypać całą zawartość worka i dokładnie wymieszać mieszarką/wiertarką wolnoobrotową z mieszadłem koszykowym, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Po odczekaniu 5 minut i ponownym wymieszaniu zaprawa jest gotowa do użycia. W zależności od temperatury i wilgotności powietrza gotowa zaprawa jest przydatna do stosowania przez ok 2 godziny.

Zaprawę nakłada się na płytę styropianową metodą obwodowo – punktową, zgodnie z którą pasmo kleju nanosi się po obwodzie, wzdłuż krawędzi płyty. W środku umieszcza się sześć placków zaprawy. W tej metodzie masa klejowa powinna pokryć około czterdzieści procent powierzchni płyty.

Przyklejając płyty należy na bieżąco kontrolować i w razie potrzeby korygować poziom płyt w trzech płaszczyznach. Kolejne pasy płyt przyklejamy na zasadzie mijankowej tak, aby łączenia płyt nie schodziły się z łączeniami płyt na niższym poziomie. Należy dbać o to, aby płyty jak najszczelniej przylegały do siebie, dzięki czemu znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych.

Mijankowy układ płyt należy zachować również na narożnikach budynku.

Otwory okienne i drzwiowe powinny być klejone możliwie dużymi kawałkami płyt styropianowych. Istotne jest, aby zarówno pionowe jak i poziome łączenia płyt nie stykały się z krawędziami otworów.

Po upływie 12 godzin, kiedy klej już zwiąże, wypełniamy szczeliny pomiędzy płytami pianką poliuretanową. Zabieg ten poprawi dodatkowo izolacyjność warstwy ociepleniowej.

Po wyschnięciu pianki pozostaje nam jeszcze wycięcie jej wystających elementów, a następnie przeszlifowanie i oczyszczenie powierzchni płyt styropianowych. Dzięki temu zwiększymy przyczepność powierzchni pod realizację warstwy zbrojącej.

Montaż kołków przy ocieplaniu budynku styropianem

Jednym z etapów wzmacniających warstwę ociepleniową jest kołkowanie. Kołkowanie można rozpocząć po trzech dniach od momentu przyklejenia płyt izolacyjnych. Stanowi ono dodatkowe wzmocnienie w strefach szczególnie narażonych na działanie wiatru. Łączniki mechaniczne (kołki) są konieczne w przypadku budynków o osłabionym podłożu lub wyższych niż dwanaście metrów. Ostatecznie o potrzebie ich zastosowania oraz sposobie montażu decyduje projektant.

Cześć 2:
– wykonanie warstwy zbrojącej,
– gruntowanie warstwy zbrojącej,
– aplikacja tynku,
już wkrótce.

Powiązane produkty

Grunt uniwersalny

 

Po wyschnięciu jest całkowicie przeźroczysty, nie zawiera substancji toksycznych.

Więcej o gruncie uniwersalnym…

 

Styrolep K

 

Jest uniwersalną zaprawą klejową do styropianu.

Więcej o zaprawie klejowej Styrolep K…

Zobacz również:

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

KONTAKTIEREN SIE UNS!

  Haben Sie noch Fragen? Schreiben Sie uns